Vánoční čas
Poslední adventním týden se u nás ve škole nesl v duchu Vánoc. Mimo jiné se nám podařilo uspořádat vánoční tvoření a navázat tak na adventní dílničky konané v loňském roce. V odpoledních hodinách škola ožila. Rodiče i s dětmi se sešli, aby si vyrobili něco hezkého a zpříjemnili si tak nadcházející čas Vánoc. V celkem pěti dílničkách se vyráběli andílci, vánoční hvězdy, přáníčka
a panenky. Naše děti tvoření baví a jsme rádi, že se zapojily i maminky a akce se vydařila. Díky tomu jsme společně strávili příjemné předvánoční odpoledne.
Druhou větší akcí tohoto týdne bylo vánoční rozjímání. Celý den byl takový „voňavý“. Voněl cukrovím, ovocem, hřebíčkem, ale také vůní očekávání. Děti už od rána netrpělivě vyhlížely Ježíška
a přemýšlely, copak jim asi nadělí. Čekání to nebylo krátké. Nejprve jsme si ve třídách připomněli
a vyzkoušeli české vánoční zvyky a tradice. Pouštěli jsme skořápkové lodičky, házeli botou, lili vosk
a zkoušeli hádat budoucnost, a také jsme krájeli jablíčka. Povídali jsme si o pradávných vánočních zvycích, které většina z nás už ani nezná.
Z našeho povídání nás vyrušil zvoneček, nastal čas dárků. A že jich pod stromečkem bylo! Ještě zazpívat koledy a už se jde rozbalovat. Pro každého byl pod stromečkem nějaký vytoužený dárek.
Na nikoho Ježíšek nezapomněl. Byl to pro všechny krásný den.
A jak to bylo s vánočními stromky? První vánoční stromky se objevují v 16. století v německých domácnostech, odkud se potom rychle rozšířily. Do Čech se nejspíš dostaly až na začátku 19. století. Ale už dávno před tím bylo zvykem zdobit domácnosti ratolestmi jehličnatých stromů, tzv. chvojkou, což byl vršek jehličnatého stromku, který se věšel nad stůl. Ovšem obráceně, tedy špičkou dolů, kvůli místu. Chvojka byla ozdobena ovocem a tradičním pečivem.
DV