ZŠ ROZSOCHY

Vítejte ve škole čar a kouzel v Rozsochách!

V pondělí 31. října se i u nás ve škole slavil původem keltský svátek zvaný Halloween. Ten oceňují především děti. Již od rána se ve škole scházely čarodějnice, mumie, duchové a jiná strašidla. Místo žárovek nám školu osvítily dýně a svíce. Ani paní učitelky zde nebyly. Proto jsme se rozhodli tento den oslavit, jak se patří. Nezapomněli jsme ani na náš český svátek „Dušičky“, který se slaví 2. listopadu. Během dopoledne jsme si povídali o původu a oslavách obou svátků. Ve skupinách jsme si zahráli různé hry, vyráběli halloweenské lucerny a duchy z modelovací hmoty a samozřejmě zpívali. A jak jinak než anglicky a strašidelné písničky.  Celé dopoledne se neslo v duchu pavouků, dýní a duchů. Naše představivost pracovala na plné obrátky a pod našima rukama vznikala opravdu děsivá díla. Do kreativních činností jsme byli tak zabraní, že jsme si ani nevšimli, že je čas na oběd. A co by to bylo za dušičkové období, kdybychom nešli zavzpomínat na naše zemřelé na hřbitov. Využili jsme hezkého počasí a zapálili a položili svíčky na hrobech našich blízkých. A jaký že je vlastně rozdíl mezi těmito dvěma svátky?

Halloween, jehož název je odvozen od „All Hallow Even“, tedy „předvečer Všech svatých“. Věřilo se, že v noci z 31. října na 1. listopad se domů vracejí duše zemřelých a hledají pomoc příbuzných, aby mohli zpět do země mrtvých. Aby duchové nezabloudili, lidé jim svítili lucernami z vydlabaných dýní a řepy. Lidé se také převlékali do starých hadrů a malovali si obličeje, což se v určité podobě dochovalo dodnes - kostýmy a masky jsou oblíbené hlavně u dětí.

Dušičky neboli Památka zesnulých se slaví 2. listopadu. Je to den, kdy se navštěvují hřbitovy. Na rozdíl od Halloweenu to ale moc veselý svátek plný barev není. Nad hroby lidé stojí smutně a tiše vzpomínají na zesnulé.

DV

7.11. 2022
R. P.