Čtení dětem

Na konci října jsme se vydali na dobrodružnou plavbu se dvěma malými velrybami, které se vypravily do hlubokých vod oceánů hledat zapomenuté sloky maminčiny velrybí uspávanky.  Na podzim totiž proběhlo v naší škole čtení dětem. Přečetli jsme si knihu Gerda – Příběh moře a odvahy od slovenského spisovatele Adriána Macha. Děti pozorně poslouchaly příběh, který se odehrál v mořských vodách a přitom se dozvěděly spoustu nových informací. Například to, že údajně na dně oceánů můžeme najít „nesmrtelnou medúzu“ roztodivného názvu (turritopsis dohrnii), která žije věčně. Když tato medúza zestárne a už je „starou medúzí babičkou“, tak otočí svůj životní cyklus a začne zase mládnout, až je z ní zase „medúzí miminko“. Při čtení nechyběly ani nejrůznější soutěže a aktivity, u kterých se děti i trochu zapotily, však si zkuste plavat přes celou třídu jako ryba! Dokonce jsme si nakonec i společně zapívali, protože děti byly moc šikovné a dokázaly všechny ztracené sloky velrybí uspávanky zase poskládat dohromady. Podmořským čtením nás provedla v roli námořnice Zdeňka Krůpová.

Na druhé čtení k nám přijel spisovatel Josef Beneš, který napsal knihu Maďan a Koumen na planetě pupkáčů. Než nám pan Beneš začal číst, povyprávěl nám o tom, co všechno je potřeba zařídit před vydáním nové knihy. Samozřejmě knihu musíte hlavně napsat, ale o nic méně důležité je i vybrat vhodného ilustrátora, nebo papír, na kterém bude kniha vytištěna. Tuto knihu ilustrovala krásnými obrázky paní Petra Tatíčková, která dříve na naší rozsošské škole i učila.

Obě čtení jsme si moc užili a těšíme se, až se zase budeme moc společně ponořit do dobrodružných příběhů při dalším čtení dětem.

AN

7.12. 2021