Bonjour aneb Evropský den jazyků

Každoročně slavíme na naší škole Evropský den jazyků, ale o co se vlastně jedná? Žijeme v době, kdy máme velké možnosti ohledně cestování, studia či práce v jiných zemích. Mnohdy nám ovšem neznalost jazyka cizí země zabrání využít příležitost vycestovat do zahraničí. Proto Rada Evropy vyhlásila 26. září dnem Evropských jazyků. Cíl tohoto dne je seznámit děti i dospělé každého věku o možnostech studia cizích jazyků a rozšířit povědomí o rozmanitosti kultury různých evropských zemích. Však jen na území Evropy se hovoří více jak 200 jazyky a dialekty. A jak jsme oslavili tento den my?

V pondělí 27. září jsme se ráno sešli ve škole, ale nečekalo nás vyučovaní jako v běžný školní den. Na úvod jsme si vysvětlili, co to Evropský den jazyků je, proč ho oslavujeme a věnujeme mu celý projektový den. Poté už následovala práce dětí ve skupinách, kdy každá skupina dostala za úkol vytvořit „cestovatelské tričko“. Děti si ve skupině zvolily evropský stát, který je pro ně zajímavý, nebo do kterého by se jednou chtěly podívat a společně se snažily zjistit, jakým se mluví v dané zemi jazykem, jaké památky se v této zemi nachází a další různé zajímavosti. Všechno, co zjistily, zaznamenaly na jejich cestovatelské tričko. Letos se děti zaměřily na tyto státy: Francie, Island, Itálie a Slovensko. Děti velice bavilo zkoumat, jaká jsou tradiční jídla ve vybraných zemích. Věděli jste například, že na Islandu jedí fermentované žraločí maso jako největší pochoutku? Po prozkoumání rozmanitých jídelníčků se děti zaměřily i na další zajímavosti. Naučili jsme se i několik pozdravů a slov v cizích jazycích a mohli jsme porovnat, jak se jazyky od sebe navzájem liší.

Na závěr našeho projektového dne nechyběl vědomostní kvíz, ve kterém si děti ověřily nabyté vědomosti a společně soupeřily ve skupinách, kdo si toho více pamatuje a nasbírá v kvízu co nejvíce bodů. Byl to velice vyrovnaný souboj. Celý den jsme si velice užili a už se těšíme zase na příští rok.  Arrivederci! Au revoir! Dovidenia! Bless!

AN

11.10. 2021