Prosinec v základní škole

Prosinec je pro mnohé hektický měsíc. Nicméně je to také měsíc adventu, který by měl být klidným a pohodovým obdobím. Obdobím zastavení se, rozjímání a těšení se na něco, co přichází. Na nejkrásnější svátky v roce. U nás ve škole tomu v prosinci nebývá jinak. Nejenom že s dětmi školu společně zdobíme, užíváme si adventu plnými doušky.

Prvním adventním svátkem je svátek svatého Mikuláše. Každým rokem je jeho příprava v režii žáků pátého ročníku. Letos máme jenom čtyři „páťáky“, a to pouze chlapce, ale popasovali se s tímto úkolem úžasně. Mikuláš přišel nejen s čerty, vzal s sebou dokonce i anděla. Zhodnotili chování, prohřešky i dovednosti žáků zapsané v Knize hříchů a za malý úplatek, básničku nebo písničku, je odměnili balíčkem se sladkostmi a ovocem.

Jelikož k adventnímu období neodmyslitelně patří pečení vánočního cukroví, pečeme cukroví s dětmi i u nás ve škole. Letos byla motivace veliká – vánoční setkání rodičů. Podařilo se nám napéct čtyři druhy cukroví, připravit další občerstvení a krátký kulturní program. Odměnou byly dětem výtvarné dílničky, ve kterých si mohly vyrobit netradiční vánoční ozdoby. Odpoledne jsme si moc užili a doufáme, že rodiče také.

Abychom pouze nelenošili, vyjeli jsme si do Bystřice zahrát florbal. Florbalový turnaj pro malotřídní školy organizuje každý rok Základní škola Bystřice n. P., Nádražní 615. Letos museli naše týmové řady posílit i hráči z nižších ročníků – prvňáčci a druháčci. Přestože naše družstvo nepatřilo věkem k nejsilnějším, dokázali jsme v nelehké konkurenci obsadit krásné čtvrté místo a mírné počáteční zklamání z bramborové medaile naštěstí brzy vystřídalo odhodlání zvítězit příští rok. Pevně věříme, že se to podaří.

Prosinec opravdu rychle utekl a čekaly nás Vánoce. Ještě před odchodem na vánoční prázdniny jsme však s dětmi stejně jako každý rok poseděli, pohovořili o našich českých vánočních zvycích a tradicích, některé z nich si vyzkoušeli, ochutnali napečené cukrovíčko od maminek, u vánočního stromku zazpívali vánoční písně a koledy a rozbalili dárky, které si děti nadělily mezi sebou, i ty, které jim přinesl do školy Ježíšek. A bylo nám spolu tak dobře, že se nám skoro nechtělo domů.

Věříme, že se váš adventní čas nesl ve stejné pohodě jako ten náš. A pokud ne, zkuste se zastavit společně s námi zase letos.

Přejeme vám, ať je váš rok 2020 plný nejenom zdraví, štěstí a lásky, ale také pohody, spokojenosti a porozumění.

10.1. 2020